Żylaki odbytu – jaki lekarz się tym zajmuje?

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach cierpi z powodu bolesnych i dokuczliwych żylaków odbytu. Jest to dolegliwość, która dotyczy przede wszystkim osób prowadzących siedzący i mało aktywny tryb życia, ale bardzo często dotyka również kobiet w zaawansowanej ciąży. Hemoroidy, czyli naczynia krwionośne znajdujące się w odbycie, mogą poszerzać się i napełniać zbytnio krwią, przez co nie działają odpowiednio i uniemożliwiają wydalenie kału. Powoduje to bolesność i powstawanie nieprzyjemnych guzków w odbycie. Większość osób wstydzi się tego problemu i obawia się wizyty u lekarza zupełnie niepotrzebnie. Niektórzy zastanawiają się również, żylaki odbytu jaki lekarz jest im w stanie pomóc w walce z problemem.

Pierwsza wizyta u lekarza.

Najlepiej na początku udać się po prostu do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Taka osoba powinna przeprowadzić wywiad lekarski i podać swoje zalecenia. Najczęściej lekarze wskazują, aby pacjenci:

  • Unikali zaparć poprzez odpowiednią dietę, bogatą w błonnik. Taki błonnik spożywczy znajduje się na przykład w warzywach i owocach, najlepiej surowych oraz w płatkach owsianych i chlebach z grubego przemiału. Możemy oczywiście również suplementować błonnik np. pijąc napary z ziół Procto Vitale. Dzięki niemu, jelita wykonują niezbędne skurcze i treść kałowa jest wydalana w prawidłowy sposób.
  • Pili jak najwięcej płynów. Zaleca się wypijanie minimum dwóch i pół litra wody mineralnej niegazowanej. Ona również ma wpływ na rozluźnienie się stolca i łatwiejszy proces wydalania, przez co parciem nie obciąża się dodatkowo bolesnych żylaków odbytu.
  • Uprawiali sport. Nie chodzi tu o wyczynowe sporty, ale o zwykłą codzienną aktywność fizyczną.

Często lekarz pierwszego kontaktu zleca również maści, kremy, czy tabletki oraz czopki na żylaki odbytu. Takie preparaty powinny złagodzić objawy i pomóc wyleczyć przykrą dolegliwość. Kiedy jednak stan żylaków jest już dość zaawansowany, konieczne jest wypisanie skierowania do specjalisty.

Wiele osób zastanawia się, żylaki odbytu jaki lekarz jest w stanie im pomóc. Jest to proktolog, który wykonuje niezbędne badania i kieruje pacjenta do odpowiedniego leczenia. Najczęściej jest to bezbolesne badanie palcem, które lekarz wykonuje pacjentowi w pozycji leżącej na lewym boku. Niekiedy lekarz może zdecydować się na wykonanie anoskopii, czyli badania wziernikiem końcówki odbytu. Takie badanie trwa jedynie chwilę i jest całkowicie bezbolesne.

Przed wizytą u lekarza nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać, ani przede wszystkim stresować. Oczywiście, kluczowe jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Najlepiej lekarza odwiedzić jak najszybciej, aby nie męczyć się ze swoimi żylakami odbytu i nie pogłębiać stanu, który jest dyskomfortem i kojarzy się z bólem.

Kiedy apteczne metody w postaci tabletek, nasiadówek i maści nie pomagają, niekiedy proktolog kieruje pacjenta do zabiegu. Istnieje kilka metod walki z żylakami odbytu. Najczęściej wybieraną jest gumkowanie. Niekiedy lekarze decydują się również na skleroterapię lub laseroterapię. Wszystko zależy od konkretnego przypadku pacjenta oraz stanu zaawansowania choroby. Niestety, zabiegi te nie są refundowane przez NFZ i każdy pacjent musi pokrywać ich koszty z własnej kieszeni. Na szczęście większość zabiegów zamyka się w koszcie około kilkuset złotych. Skutecznie pomagają one pozbyć się dokuczliwych żylaków oraz nieprzyjemnych dolegliwości, jakie im towarzyszą.

Oceń ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *