Żylaki odbytu – jak leczyć?

Wiele osób skarży się w dzisiejszych czasach na bolesne żylaki odbytu, zwane również hemoroidami. Jest to choroba naszych czasów, ponieważ najczęściej cierpią na nią osoby prowadzące siedzący tryb życia, na przykład pracujące przed komputerem. Bardzo często żylaki odbytu dotykają również kobiet w ciąży, z uwagi na napieranie na odbyt. Wiele osób wstydzi się swojego problemu i nie chce udać się z nim do lekarz. Warto jednak zareagować jak najszybciej, ponieważ żylaki odbytu są bolesne i ostatecznie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Żylaki odbytu jak leczyć domowymi sposobami?

Przede wszystkim, bardzo ważna jest profilaktyka. Kiedy tylko pojawia się jakikolwiek problem z hemoroidami, warto spróbować kilku domowych sposobów na pozbycie się dolegliwości. Przede wszystkim, zaleca się, aby każdego dnia wypijać minimum dwa i pół litra wody mineralnej niegazowanej. Powoduje to rozluźnienie się stolca. Poza tym, warto spożywać dużo błonnika w swoich pokarmach. Bardzo ważne są warzywa i owoce, jak również produkty z grubego przemiału. Niekiedy jednak spore ziarna mogą drażnić okolice odbytu i nasilać, na przykład swędzenie.

Metody z apteki na żylaki odbytu

Wiele osób obawia się wizyty u lekarza proktologa. Najczęściej decydują się więc na metody lecznice dostępne bez recepty. W aptece można zakupić wiele preparatów na hemoroidy, jak na przykład:

  • maści z wyciągiem z kasztanowca,
  • zioła ProctoVitale,
  • czopki,
  • nasiadówki z kory dębu i nagietka,
  • tabletki.

Wielu lekarzy zaleca również ciepłe kąpiele (nigdy nie gorące) z dodatkiem rumianku lub innych ziół. W początkowej fazie żylaków odbytu z pewnością okażą się one pomocne. Kiedy jednak problem jest już poważniejszy, najlepiej skonsultować się z lekarzem i wybrać odpowiednią metodę leczenia [więcej przeczytasz w tym artykule].

Żylaki odbytu jak leczyć podpowie z pewnością proktolog, po wykonaniu niezbędnych badań w swoim gabinecie. Nie są one bolesne i nie należy się ich obawiać, ani wstydzić. Podstawową i najczęściej stosowaną metodą pozbycia się żylaków odbytu jest gumowanie, które polega na zakładaniu zaciskających gumek, powodujących brak dopływu krwi do żylaków. Obkurczają się one i po kilku dniach odpadają. Chory od razu po zabiegu może wrócić do pracy. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ i kosztuje około czterystu złotych.

Poza gumowaniem, można zdecydować się również na skleroterapię, laseroterapię, metodę Morinagi lub Longo. Niekiedy żylaki odbytu są po prostu usuwane w trakcie operacji. Decyzję podejmuje zazwyczaj lekarz specjalista, po dokonaniu oceny konkretnego przypadku. Niestety, chory musi samodzielnie pokryć koszty takiego leczenia w Polsce. Ceny zabiegów wahają się od kilkuset do tysiąca złotych.

Oceń ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *