Jak wyglądają żylaki odbytu? {0}

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy z nas ma hemoroidy. Jest to prawidłowa nazwa dla naczyń krwionośnych, które znajdują się w okolicach odbytu. Ich zadaniem jest napełnianie się krwią, jak poduszeczka, a następnie wypompowanie jej w momencie parcia na odbyt, aby ułatwić wydalanie. Coraz więcej osób cierpi jednak na patologiczne żylaki odbytu, które powodują ból i spory dyskomfort. Są one również niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Kto cierpi na żylaki odbytu?

Najczęściej taki stan chorobowy pojawia się u osób otyłych, które unikają aktywności fizycznej i prowadzą niewłaściwy tryb życia. Przede wszystkim, jest tu winna dieta oraz brak sportu, ale również spożywanie środków przeczyszczających i częste biegunki. Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży również cierpi z powodu bolesnych żylaków odbytu.

Jak wyglądają żylaki odbytu?

Żylaki odbytu, wyglądają po prostu jak guzki znajdujące się wokół odbytu. Wynika to z pofałdowania skóry w tych okolicach. W zależności od stopnia żylaków, mogą się one znajdować całkowicie na zewnątrz, lub też wypadać w trakcie parcia. Niekiedy nie są one w stanie samodzielnie powrócić na swoje miejsce. Osoby zainteresowane tym, jak wyglądają żylaki odbytu zdjęcia mogą znaleźć w Internecie oraz w książkach medycznych. Nie jest to jednak przyjemny widok.

Żylaki odbytu powodują sporą bolesność i dyskomfort. Na początku mogą objawić się zwykłym swędzeniem lub pieczeniem w okolicach odbytu i bywają bagatelizowane. Wiele osób nie wie nawet jak wyglądają żylaki odbytu. Z czasem, kiedy na papierze toaletowym pojawiają się kropelki krwi i pojawia się bolesność, pacjenci zdają już sobie sprawę ze swojego stanu zdrowia.

Jak można walczyć z żylakami odbytu?

Istnieje wiele sposobów walki z bolesnymi i przykrymi żylakami odbytu. Przede wszystkim, na samym początku, warto zacząć od domowych sposobów. Warto zmienić swoją dietę i wzbogacić ją znacznie w błonnik pokarmowy (np. w postaci płynnej – herbat z ziołami Procto Vitale). Ułatwia on pracę jelit i wydalanie resztek pokarmowych. Lekarze i dietetycy polecają również produkty z grubego przemiału. W przypadku niektórych osób spore ziarna mogą działać jednak niewłaściwie i powodować jeszcze większy dyskomfort.

Bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, a najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Powoduje ona rozluźnienie się treści kałowej, dzięki czemu wydalanie nie wymaga tak silnego parcia i żylaki nie powstają. Koniecznie należy pomyśleć również o zrzuceniu zbędnych kilogramów i rozpoczęciu aktywności fizycznej.

W przypadku kobiet w ciąży, żylaki odbytu najczęściej znikają jakiś czas po porodzie i wszystko wraca do normy.

Poleca się również naturalne nasiadówki, na przykład z kory dębu, które wspaniale wpływają na obkurczanie naczyń krwionośnych w odbycie. Wiele osób w warunkach domowych stosuje również ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół, na przykład rumianku. Trzeba jednak uważać, aby temperatury wody nie była zbyt wysoka. W aptece można również bez recepty zakupić szereg preparatów wspomagających walkę z żylakami odbytu. Są to różnego rodzaju maści, na przykład z wyciągiem z kasztanowca lub nagietka, czopki doodbytnicze, kremy, czy tabletki. Ich regularne stosowanie powinno przynieść szybką ulgę. Jeżeli jednak nie pojawi się ona po kilku tygodniach, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu. Samodzielnie wybierze on odpowiedni preparat lub skieruje pacjenta do lekarza specjalisty, czyli proktologa.