Jak wyglądają żylaki odbytu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy z nas ma hemoroidy. Jest to prawidłowa nazwa dla naczyń krwionośnych, które znajdują się w okolicach odbytu. Ich zadaniem jest napełnianie się krwią, jak poduszeczka, a następnie wypompowanie jej w momencie parcia na odbyt, aby ułatwić wydalanie. Coraz więcej osób cierpi jednak na patologiczne żylaki odbytu, które powodują ból i spory dyskomfort. Są one również niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Kto cierpi na żylaki odbytu?

Najczęściej taki stan chorobowy pojawia się u osób otyłych, które unikają aktywności fizycznej i prowadzą niewłaściwy tryb życia. Przede wszystkim, jest tu winna dieta oraz brak sportu, ale również spożywanie środków przeczyszczających i częste biegunki. Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży również cierpi z powodu bolesnych żylaków odbytu.

Jak wyglądają żylaki odbytu?

Żylaki odbytu, wyglądają po prostu jak guzki znajdujące się wokół odbytu. Wynika to z pofałdowania skóry w tych okolicach. W zależności od stopnia żylaków, mogą się one znajdować całkowicie na zewnątrz, lub też wypadać w trakcie parcia. Niekiedy nie są one w stanie samodzielnie powrócić na swoje miejsce. Osoby zainteresowane tym, jak wyglądają żylaki odbytu zdjęcia mogą znaleźć w Internecie oraz w książkach medycznych. Nie jest to jednak przyjemny widok.

Żylaki odbytu powodują sporą bolesność i dyskomfort. Na początku mogą objawić się zwykłym swędzeniem lub pieczeniem w okolicach odbytu i bywają bagatelizowane. Wiele osób nie wie nawet jak wyglądają żylaki odbytu. Z czasem, kiedy na papierze toaletowym pojawiają się kropelki krwi i pojawia się bolesność, pacjenci zdają już sobie sprawę ze swojego stanu zdrowia.

Jak można walczyć z żylakami odbytu?

Istnieje wiele sposobów walki z bolesnymi i przykrymi żylakami odbytu. Przede wszystkim, na samym początku, warto zacząć od domowych sposobów. Warto zmienić swoją dietę i wzbogacić ją znacznie w błonnik pokarmowy (np. w postaci płynnej – herbat z ziołami Procto Vitale). Ułatwia on pracę jelit i wydalanie resztek pokarmowych. Lekarze i dietetycy polecają również produkty z grubego przemiału. W przypadku niektórych osób spore ziarna mogą działać jednak niewłaściwie i powodować jeszcze większy dyskomfort.

Bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, a najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Powoduje ona rozluźnienie się treści kałowej, dzięki czemu wydalanie nie wymaga tak silnego parcia i żylaki nie powstają. Koniecznie należy pomyśleć również o zrzuceniu zbędnych kilogramów i rozpoczęciu aktywności fizycznej.

W przypadku kobiet w ciąży, żylaki odbytu najczęściej znikają jakiś czas po porodzie i wszystko wraca do normy.

Poleca się również naturalne nasiadówki, na przykład z kory dębu, które wspaniale wpływają na obkurczanie naczyń krwionośnych w odbycie. Wiele osób w warunkach domowych stosuje również ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół, na przykład rumianku. Trzeba jednak uważać, aby temperatury wody nie była zbyt wysoka. W aptece można również bez recepty zakupić szereg preparatów wspomagających walkę z żylakami odbytu. Są to różnego rodzaju maści, na przykład z wyciągiem z kasztanowca lub nagietka, czopki doodbytnicze, kremy, czy tabletki. Ich regularne stosowanie powinno przynieść szybką ulgę. Jeżeli jednak nie pojawi się ona po kilku tygodniach, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu. Samodzielnie wybierze on odpowiedni preparat lub skieruje pacjenta do lekarza specjalisty, czyli proktologa.

Oceń ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *