Hemoroidy jaki lek jest najbardziej skuteczny?

skuteczny lek na hemoroidy

Szacunki statystyczne mówią o tym, że na bolesne, krwawiące lub powiększone hemoroidy uskarżać może się nawet połowa dorosłej populacji Polski. Naturalnym jest, że przy tak intymnej i nieco wstydliwej przypadłości spora część z osób w ogóle nie zgłasza się do poradni medycznej ani nie umawia się na spotkanie z proktologiem, które mogłoby pomóc w ustaleniu jak zaawansowane są to hemoroidy jaki lek do nich odpowiednio zastosować. Leczenie i całe podejście do żylaków odbytu jest bowiem uzależnione od tego, w jakim stopniu zaawansowania choroby hemoroidalnej chory zgłosi się do poradni czy szpitala.

Rozróżnia się cztery podstawowe stopnie zaawansowania żylaków odbytu i są to kolejno:

  • I stopień – są to hemoroidy widoczne tylko i wyłącznie w trakcie badania anoskopem przeprowadzonego przez proktologa,
  • II stopień – są to hemoroidy bolesne i przerośnięte, ale uwidaczniające się tylko w momencie wypróżnienia i samodzielnie wracające do naturalnej pozycji po wydaleniu stolca,
  • III stopień – stanowią wszystkie żylaki odbytu, które nie są w stanie samodzielnie powrócić do naturalnej pozycji a po zakończeniu wypróżniania pozostają na zewnątrz odbytu i wymagają ich manualnego przywrócenia na pozycję,
  • IV stopień – to najbardziej zaawansowany etap choroby hemoroidalnej, przy której żylaki nie są już w stanie ze względu na swój rozmiar i budowę powrócić do wnętrza odbytnicy, niejednokrotnie oprócz oczywistego bólu towarzyszą im zakrzepy, a w skrajnych przypadkach nawet martwica.

Wybór metody leczenia

Odpowiednio dopasowana metoda leczenia żylaków odbytu powinna oczywiście adekwatnie minimalizować wszystkie objawy, ale również zmniejszać przyczyny ich powstawania. Największą skuteczność dają bowiem oczywiście te metody, które nie tylko rozwiązują doraźnie problem już krwawiących hemoroidów, ale także proponują konkretne sposoby na zmniejszenie ryzyka ich nawrotu. O ile przy trzecim i czwartym stopniu zaawansowania żylaki odbytu wymagają przeważnie zastosowania jednej z wielu nowoczesnych, bardzo skutecznych i bezbolesnych, ale czasem też kosztownych metod operacyjnych – o tyle pierwszy i drugi stopień da się dość skutecznie zwalczyć przy pomocy dostępnych kuracji farmakologicznych.
Poznaj skuteczne metody opisane przez polki.pl

Dostępne bez recepty w aptekach są przede wszystkim maści oraz kremy czy czopki, stosowane miejscowo, a więc nakładane bezpośrednio na żylaka lub na całe okolice krocza. Taki skuteczny lek na hemoroidy nie kosztuje zwykle wiele. Miejscowe działanie zapewnia bardzo szybkie wchłanianie substancji czynnych i terapie takie wykazują wysoką skuteczność i szybkość działania. Zastanawiając się hemoroidy jaki lek najszybciej zneutralizuje, warto wybierać takie produkty, które w swoim składzie zawierają przede wszystkim:

  • substancje przeciwzapalne, ponieważ praktycznie każdy żylak może być na początku określony jako stan zapalny zdrowego hemoroidu, w którym wystarczy proste leczenie farmakologiczne bez usuwania hemoroidu,
  • czynniki przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe – są one kluczowe, ponieważ żylaki powstają m.in. w wyniku złego działania układu krwionośnego,
  • składniki rozkurczające – ułatwiają wypróżnianie się oraz zmniejszają ryzyko pojawienia się zbyt silnych i częstych oraz bolesnych zaparć.

Niezależnie od wyboru metody leczenia – warto zadbać również o dwie rzeczy: dietę i aktywność fizyczną. Dieta ułatwiająca leczenie powinna być oparta na produktach zawierających błonnik naturalny. Oczywiście możemy go suplementować (np. poprzez picie mieszanek ziołowych Procto Vitale). Jeśli zaś chodzi o aktywność fizyczną – starajmy się nie stać lub nie siedzieć w jednej pozycji przez dłuższy czas (jeżeli wymaga tego od nas praca, którą wykonujemy, róbmy sobie przerwy) oraz ćwiczyć min. 3 razy w tygodniu.

Oceń ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *