Czy hemoroidami można się zarazić?

Walka z krwawiącymi i bolesnymi hemoroidami jest codziennością całkiem sporej części polskiej i nie tylko populacji. Na szczęście obecny kształt medycyny i farmakologii pozwala bardzo skutecznie radzić sobie z żylakami odbytu, wykrywać je we wczesnym stadium, ale również usuwać szybko i bezboleśnie nawet ich najbardziej zaawansowane przypadki. Chociaż według niektórych danych statystycznych na problem żylaków odbytu cierpieć może nawet co druga dorosła osoba w Polsce, wcale nie oznacza to, że kolejka chorych do proktologa jest długa. Ze względu na dość wstydliwy i intymny charakter przypadłości, wciąż wiele osób wstydzi się pytać czy hemoroidami można się zarazić lub iść na wizytę do specjalisty albo chociaż poradzić się farmaceuty w aptece.

Większość osób wstydliwie sięga po najlepiej rozreklamowane maści czy kremy albo czopki dostępne bez recepty na bolesne hemoroidy w nadziei na to, że jednorazowa kuracja pomoże. I faktycznie, w mniej drastycznych sytuacjach choroba hemoroidalna może być krótkotrwała i bardzo słabo rozwinięta, ale przy nieodpowiednim stylu życia i funkcjonowania oraz zerowej świadomości na temat samej choroby, mechanizmów jej powstawania i rozprzestrzeniania, trudno będzie uniknąć jej regularnych nawrotów. Takie działanie może doprowadzić, że początkowo niegroźne i bardzo łatwe do wyeliminowania żylaki odbytu w pierwszym i drugim stopniu choroby, przerodzą się z czasem w poważniejsze żylaki trzeciego i czwartego stopnia, wymagające niejednokrotnie długotrwałej terapii i leczenia operacyjnego.

Przyczyny powstawania żylaków

Zrozumienie mechanizmów odpowiadających za powstawanie żylaków ma bardzo duże znaczenie zarówno dla profilaktyki jak i ewentualnego leczenia początkowych stadiów rozwoju choroby hemoroidalnej. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że odpowiedź na pytanie czy hemoroidami można się zarazić brzmi naturalnie – nie. Istnieje jednak zestaw bardzo wielu czynników, także zewnętrznych, które mogą wpłynąć bardzo negatywnie na odporność danego człowieka przed chorobą hemoroidalną. Niektóre zachowania i nawyki mogą w znaczący sposób podnieść ryzyko zachorowania na krwawiące, powiększone i bolesne hemoroidy i są to chociażby:

  • regularne uprawianie seksu analnego, który nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu lub używaniu lubrykantów, w sposób mechaniczny podrażnia zdrowe hemoroidy i może uszkadzać błonę skórną i mięśniową oraz zaburzać naturalną florę bakteryjną czy grzybiczą okolic jelitowych i odbytniczych,
  • zbyt częste zaparcia – ich przyczyny mogą być oczywiście bardzo różne i czasami podłoże zaparć leży w psychice człowieka i jego stresującym życiu, jednak równie często może to być nieodpowiednia dieta bogata w alkohol, tłuste mięsa i słodkości, zamiast owoców i warzyw bogatych w naturalny błonnik (błonnik oczywiście możemy suplementować – np. w postaci mieszanek ziół Procto Vitale),
  • niewłaściwy poziom higieny intymnej, nad którym na szczęście można w każdej chwili zapanować,
  • siedzący tryb życia i pracy – osoby pracujące przy biurku, komputerze czy kierowcy samochodów, także mogą zminimalizować ryzyko powstania żylaków odbytu poprzez stosowanie zestawu kilku prostych ćwiczeń na mięśnie odbytu, które można wykonywać nawet siedząc, oraz w trakcie przerw w pracy ćwiczeń gimnastycznych.
Oceń ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *