Co na żylaki odbytu?

Wielu Polaków, w różnym wieku skarży się obecnie na żylaki odbytu, które są bolesne i powodują dyskomfort. Na początku objawy nie wskazują na hemoroidy, ponieważ towarzyszy im świąd okolic odbytu, pieczenie, czy lekkie krwawienie. Niekiedy można odczuwać wilgoć w okolicy odbytu. Dopiero, kiedy pojawia się ból, większość osób orientuje się, że mają do czynienia z tą przykrą przypadłością.

Jakie są przyczyny żylaków odbytu?

Najczęstszą przyczyną powstawania żylaków odbytu jest niestety siedzący tryb życia. Poza tym, często z uwagi na spory ucisk na naczynia krwionośne odbytu, cierpią na nie również kobiety w ciąży. Żylaki te znikają jednak niedługo po porodzie. Jest to częsta przypadłość kierowców oraz osób pracujących na co dzień przy komputerze. Kiedy naczynia krwionośne odbytu nie pracują w prawidłowy sposób i poszerzają się znacznie, gromadzi się w nich krew. Wówczas można mówić właśnie o żylakach odbytu [zobacz, co pisze wiki].

Co na żylaki odbytu w warunkach domowych?

Z żylakami odbytu można zacząć walczyć domowymi sposobami. Najlepiej zacząć jak najwcześniej, kiedy pojawią się tylko pierwsze symptomy. Oczywiście, takie sposoby mogą zadziałać również w przypadku bardziej poważnych żylaków, jednak lepiej dmuchać na zimne. Wiele osób zastanawia się, co na żylaki odbytu mogą zrobić we własnym zakresie.

  • przede wszystkim, bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w błonnik pokarmowy (zawarty w produktach ProctoVitale), który powoduje skurcze jelit i łatwiejszy przepływ treści kałowej przez nie,
  • poza tym, należy każdego dnia wypijać minimum dwa i pół litra wody mineralnej niegazowanej. Dzięki niej, kał będzie bardziej płynny i łatwiej przedostanie się przez jelita, nie obciążając tym samym parciem hemoroidów,
  • bardzo ważny jest sport i aktywność fizyczna. Nawet spacery, czy pływanie znakomicie wpływają na żylaki odbytu.

Co na żylaki odbytu może poradzić farmaceuta?

Jeżeli pacjent nie chce udawać się do lekarza, na początku może zacząć od sposobów dostępnych w aptece bez recepty. Są to głównie preparaty ziołowe, które z pewnością nie zaszkodzą. Może być to maść lub żel z wyciągiem z kasztanowca, czopki, tabletki, czy też nasiadówki z dodatkiem kory dębu. Wielu lekarzy poleca również ciepłe, ale nie gorące kąpiele, na przykład z dodatkiem rumianku lub innych ziół. Należy bezwzględnie dbać o higienę i stosować środki zgodnie z zaleceniami z ulotki lub od lekarza.

Takie preparaty powinny bardzo szybko przynieść ulgę i złagodzić nieco objawy. Bywa, że żylaki odbytu dzięki nim znikają już po kilku tygodniach stosowania. Jeżeli metody nie okażą się pomocne, koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować pacjenta do proktologa, który zajmuje się żylakami odbytu profesjonalnie i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Oceń ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *